Czym różni się landing page od zwykłej strony internetowej?

Czym różni się landing page od zwykłej strony internetowej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach to nie tylko kwestia dobrego pomysłu na biznes, ale także skutecznej strategii marketingowej, w której nieodłącznym elementem jest obecność w sieci. Dlatego też, gdy zastanawiamy się nad stworzeniem strony internetowej czy landing page, powinniśmy wiedzieć, czym dokładnie one się różnią i jakie mają unikalne cechy.

Strona internetowa to zbiór powiązanych ze sobą stron www, zazwyczaj zawierających różnego rodzaju informacje na temat firmy, jej produktów czy usług. Strony te mogą być bogate w różne funkcje i zawierać wiele różnych typów treści - od tekstów, przez zdjęcia, filmy, formularze kontaktowe, blogi, do sklepów internetowych i wiele więcej.

Zobacz: Co powinien zawierać dobry landing page

Landing page, z angielskiego "strona docelowa", to natomiast strona stworzona z konkretnym celem - najczęściej jest to konwersja, czyli skłonienie użytkownika do wykonania określonego działania, np. zapisania się do newslettera, dokonania zakupu, czy wypełnienia formularza kontaktowego.

Główne różnice

Chociaż na pierwszy rzut oka strona internetowa i landing page mogą wyglądać podobnie to pełnią zupełnie inne role i są zaprojektowane w całkiem różnych celach.

1. Cel i funkcjonalność

Strona internetowa ma za zadanie dostarczyć szerokie spektrum informacji na temat firmy, zazwyczaj służy ona do budowania wizerunku marki, informowania o różnych aspektach jej działalności, czy sprzedaży produktów i usług przez sklep internetowy.

Z drugiej strony, landing page jest zaprojektowany z jednym konkretnym celem - konwersją. Wszystko na stronie docelowej jest skonstruowane tak, aby skupić uwagę użytkownika na jednym konkretnym działaniu. Strona docelowa może służyć do promocji konkretnego produktu, usługi, wydarzenia lub kampanii.

Zobacz: Darmowy kurs SEO

2. Projektowanie i struktura

Strona internetowa składa się zazwyczaj z wielu stron, które obejmują różne dziedziny: strona główna, o nas, usługi, blog, sklep, kontakt etc. Każda z tych stron jest zaprojektowana tak, aby przedstawiać różne aspekty działalności firmy.

Landing page jest natomiast pojedynczą stroną, na której wszystko jest ukierunkowane na jeden cel. Wszystkie elementy, od nagłówków, przez treść, do grafik i przycisków "call to action" (CTA), są zaprojektowane tak, aby zachęcić użytkownika do podjęcia działania.

3. Nawigacja

Strony internetowe zazwyczaj mają skomplikowane menu nawigacyjne, które umożliwia użytkownikowi poruszanie się po różnych stronach i sekcjach strony.

Z kolei na stronach docelowych, nawigacja jest zazwyczaj bardzo ograniczona lub w ogóle jej brak. Cel jest prosty: skupić uwagę użytkownika na jednym konkretnym działaniu, bez rozpraszania go innymi linkami czy informacjami.

Zobacz: Pozycjonowanie WordPress

Podsumowanie

Zarówno strony internetowe, jak i landing pages mają swoje unikalne cechy i zastosowania. Wybór między jednym a drugim zależy od celu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy dostarczyć użytkownikom pełne spektrum informacji o naszej firmie, warto zainwestować w kompleksową stronę internetową.

Jeśli jednak naszym głównym celem jest konwersja, landing page będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Pamiętaj jednak, że najskuteczniejsze strategie marketingowe często łączą oba te elementy, tworząc spójne i efektywne doświadczenie dla użytkownika.

Oceń tekst

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ