Czym jest duplicate content?

czym jest duplicate content

Termin "duplicate content" jest powszechnie używanym wyrażeniem w świecie SEO. Jest to jeden z czynników, który może wpłynąć na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Jednak wielu właścicieli stron internetowych nie do końca rozumie znaczenie i wpływ duplicate content. Ten artykuł ma na celu pokazanie czym jest duplicate content, dlaczego stanowi problem pod kątem SEO, jakie są sposoby aby go uniknąć i jak sprawdzić czy pojawia się na naszej stronie.

Duplicate content - co to?

Duplicate content to treści na stronach internetowych, które są niemal identyczne lub w znaczący sposób do siebie podobne. W przeciwieństwie do popularnego przekonania, duplicate content nie jest wyłącznie kwestią plagiatowania tekstów.

W rzeczywistości, duplicate content może wynikać z wielu różnych czynników, takich jak powielanie zawartości na różnych stronach w ramach jednej domeny, kopiowanie treści ze źródeł zewnętrznych lub wykorzystywanie tego samego opisu produktu na wielu stronach e-commerce.

Zobacz: Czym jest kanibalizacja treści

Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ duplicate content jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli strona zawiera znaczną ilość duplikatów, to może to wpłynąć na jej pozycję w wyszukiwarce, a nawet doprowadzić do usunięcia strony z wyników wyszukiwania.

Definicja duplicate content

Duplicate Content oznacza powtórzenie lub skopiowanie treści z jednej strony internetowej na innej stronie internetowej lub na tej samej stronie internetowej. To oznacza, że istnieje więcej niż jedna strona, na której znajdują się te same lub bardzo podobne treści.

Duplicate content wewnętrzny - odnosi się do treści, która pojawia się na tej samej stronie internetowej.

Duplicate content zewnętrzny - odnosi się do treści, która pojawia się na różnych stronach internetowych.

Dlaczego Duplicate Content jest problemem?

Jeśli na stronie internetowej opublikowane są dwa lub więcej stron o takiej samej tematyce, zawierające bardzo podobne lub identyczne treści, roboty wyszukiwarek nie będą w stanie jednoznacznie określić, który z tych wpisów powinien pojawić się w wynikach wyszukiwania.

1. Spadek pozycji w wynikach wyszukiwania

Duplicate content jest jednym z głównych czynników wpływających na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. W przypadku, gdy na stronie znajdują się powtarzające się treści, to może to wpłynąć negatywnie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

2. Kary od Google

Jeśli na stronie znajduje się znacząca ilość duplikatów, to może to skutkować nałożeniem kary od Google. Kary te mogą doprowadzić do usunięcia strony z wyników wyszukiwania lub obniżenia jej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Przyczyny duplicate content

Istnieje kilka przyczyn, dla których na stronie internetowej może wystąpić duplicate content . Jedną z najczęstszych przyczyn jest posiadanie przez stronę internetową wielu adresów URL prowadzących do tej samej treści. Na przykład strona internetowa może mieć zarówno wersję HTTP, jak i HTTPS co będzie powodować duplicate content.

Zobacz: Ile kosztuje pozycjonowanie przez freelancera SEO

Inną przyczyną powstawania duplicate content jest tworzenie wielu stron z tym samym lub bardzo podobnym contentem. Właściciele stron internetowych często tworzą wiele stron, aby skupić się na różnych słowach kluczowych lub tematach. Jednak takie podejście może prowadzić do powstania duplicate content.

Również nieprawidłowe ustawienia adresów URL mogą również prowadzić do powstania duplicate content.

Sposoby na uniknięcie duplicate content na stronie

Duplicate content to problem, z którym zmaga się wiele stron internetowych. Powtarzające się treści mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, ale również na doświadczenie użytkowników i ruch na stronie. Dlatego też, warto znać sposoby na uniknięcie tego problemu i aby przeciwdziałać temu zjawisku.

1. Tworzenie unikalnych treści

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie powtarzających się treści na stronie jest tworzenie unikalnych treści. Dzięki temu zyskujemy przewagę nad konkurencją i zwiększamy naszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Ponadto, unikalne treści zwiększają szansę na przyciągnięcie uwagi użytkowników i zachęcenie ich do interakcji z naszą stroną.

2. Wykorzystanie linków kanonicznych - canonical tag

Tagi kanoniczne to doskonałe narzędzie zapobiegające powielaniu treści. Chociaż roboty Google często same wybierają oryginalną wersję strony, nadal zaleca się używanie tych tagów tam, gdzie jest to konieczne.

Canonical tag to narzędzie, które pozwala nam wskazać, która wersja treści jest oryginalna i powinna być indeksowana przez wyszukiwarki. Dzięki temu, jeśli na stronie znajdują się różne wersje tego samego tekstu, to nie powinny być one traktowane jako duplicate content.

Zobacz: Przyjazny adres url

3. Wykorzystanie tagu noindex

Noindex tag jest szczególnie przydatny w przypadku stron z formularzami, wynikami wyszukiwania, czy archiwami. Noindex tag to narzędzie, które pozwala nam wykluczyć strony lub sekcje strony z indeksowania przez wyszukiwarki. Dzięki temu możemy uniknąć powstawania duplicate content.

Jak sprawdzić duplicate content na swojej stronie

Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, to warto regularnie sprawdzać, czy na twojej stronie nie pojawiają się powtarzające się treści. Istnieją różne sposoby, które pozwolą ci na sprawdzenie, czy na twojej stronie znajduje się duplicate content.

Skorzystaj z płatnych narzędzi do sprawdzania duplicate content

W sieci znajdziesz wiele narzędzi, które pozwolą ci na sprawdzenie, czy na twojej stronie znajduje się duplicate content. Niektóre z tych narzędzi są płatne, ale większość z nich oferuje darmowe wersje próbne (Senuto, Ahrefs).

Skorzystaj z Google Search Console

Google Search Console to narzędzie, które pozwala na monitorowanie strony internetowej. Jeśli na Twojej stronie występuje duplikacja treści możesz w zakładce Indeksowanie > Strony zobaczyć następujący komunikat: "Duplikat, wyszukiwarka Google wybrała inną stronę kanoniczną niż użytkownik"

Dane stron z panelu Google Search Console, które nie są indeksowane, nie mogą wyświetlać się w Google
Dane stron z panelu Google Search Console, które nie są indeksowane, nie mogą wyświetlać się w Google

Zobacz: Atrybut alt dla zdjęć w SEO

Podusmowanie

Duplicate content to poważny problem, który może prowadzić do spadku pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Aby uniknąć problemów związanych z duplicate content, należy stosować unikalne i wartościowe treści i nie tworzyć podobnych do siebie stron internetowych. Warto też zwrócić uwagę na prawidłową strukturę adresów url i poprawność przekierowań. Dzięki tym prostym działaniom witryna będzie miała większe szanse na osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

FAQ

 1. Jak duplicate content może wpłynąć na pozycjonowanie mojej strony internetowej?

  Duplicate content może wprowadzać zamieszanie wśród wyszukiwarek i prowadzić do niższych pozycji w wynikach wyszukiwania lub nawet kar. To może wpłynąć na widoczność Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

 2. Czy mogę używać tej samej treści na wielu stronach mojej strony internetowej?

  Chociaż jest to możliwe, należy stosować kanoniczne tagi, aby wskazać preferowaną wersję treści. To pomaga uniknąć problemów z duplicate content.

 3. Jak mogę sprawdzić, czy na mojej stronie występuje duplicate content?

  Istnieje kilka narzędzi, takich jak Ahrefs, Senuto czy Screaming Frog SEO Spider, które pomagają zidentyfikować duplicate content na stronie internetowej.

 4. Co to jest duplicate content?

  Duplicate content to pojawienie się dwóch lub więcej stron internetowych z tą samą lub bardzo podobną treścią.

 5. Czy zawsze muszę unikać powielania treści na mojej stronie internetowej?

  Niekoniecznie, ale należy zachować ostrożność i stosować najlepsze praktyki, takie jak kanoniczne adresy url, aby uniknąć problemów z duplicate content.

 6. Czy muszę zawsze korzystać z kanonicznych tagów na mojej stronie internetowej?

  Korzystanie z kanonicznych tagów jest jednym ze sposobów na zarządzanie duplicate content, ale nie jest to jedyna metoda.

 7. Czy duplicate content jest problemem tylko dla większych stron internetowych?

  Nie, duplicate content jest problemem, z którym mogą borykać się wszystkie strony internetowe, niezależnie od ich rozmiaru.

 8. Czy istnieją sytuacje, w których duplicate content jest dozwolony?

  Nie, powielanie treści bez zgody lub odpowiedniej atrybucji jest niezgodne z prawem i może prowadzić do problemów z duplicate content.

Oceń tekst

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ