Frazy long tail w SEO

Frazy long tail w SEO

Frazy long tail (długiego ogona) to słowa, które składają się z wielu wyrazów, zazwyczaj trzech lub więcej. Frazy te są zazwyczaj dłuższe i bardziej szczegółowe i są często używane przez ludzi szukających konkretnych informacji. 

Słowa kluczowe długiego ogona (long tail) są ważne w kontekście optymalizacji stron internetowych, ponieważ mogą prowadzić do bardziej ukierunkowanego ruchu i większej konwersji niż ogólne frazy kluczowe. Frazy te  przeważnie zapewniają wyższą jakość ruchu, ponieważ użytkownik dokładnie wie czego szuka.

Definicja fraz długiego ogona

Frazy kluczowe długiego ogona to słowa kluczowe, które zwyczaj składają się z 3 lub więcej słów. Mogą być używane do zawężenia wyszukiwania lub do kierowania na konkretne nisze w obrębie danego tematu.

Frazy te są często używane w SEO (Search Engine Optimization), ponieważ mogą pomóc w sprowadzeniu bardziej ukierunkowanego i odpowiedniego ruchu na stronę internetową. Mają one mniejszą konkurencję niż krótsze frazy kluczowe, co czyni je idealnym sposobem dla właścicieli stron internetowych na uzyskanie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania (SERP) szczególnie na początku drogi SEO.

Korzyści z używania fraz z długiego ogona

Używanie fraz long tail w swoich treściach może być świetnym sposobem na zwiększenie widoczności strony. Używając dłuższych, bardziej precyzyjnych fraz, możesz mieć większe szanse na zajęcie wyższej pozycji na stronach wyników wyszukiwania (SERP).

Dodatkowo, ponieważ te słowa kluczowe są zazwyczaj bardziej specyficzne, osoby odwiedzające Twoją stronę mogą lepiej konwertować, lub Twoja strona może lepiej i dokładniej odpowiadać na ich zapytanie.

Jak znaleźć frazy z długiego ogona

Aby znaleźć frazy z długiego ogona (ang. "long-tail keywords"), możesz wykorzystać kilka popularnych sposobów i narzędzi:

Sugestie od wyszukiwarki Google

Wpisując w wyszukiwarkę Google pierwsze słowo, Google pomoże Ci znaleźć frazy z długiego ogona, sugerując wyniki wyszukiwania.

podpowiedzi słów kluczowych w wyszukiwarce Google
podpowiedzi słów kluczowych w wyszukiwarce Google

Narzędzia SEO

Możesz także skorzystać z takich narzędzi jak Google Keyword Planner, SEMrush, Senuto i Ahrefs, które pomogą Ci znaleźć frazy z długiego ogona, analizując ruch organiczny i dane konkurencji.

przykładowe frazy długiego ogona dla słowa "buty do biegania"
przykładowe frazy długiego ogona dla słowa "buty do biegania"

Zapytaj klientów

Możesz zapytać swoich klientów w jaki sposób znaleźli Twoją firmę w internecie lub jakie były ich punkty styku z Twoją stronę. W ten sposób możesz znaleźć ciekawe frazy długiego ogona.

Analiza konkurencji

Przeanalizuj strony internetowe swojej konkurencji, sprawdź ich treści i zobacz jakie frazy długiego ogona wykorzystują do pozycjonowania swojej strony.

Google Search Console

Jeśli Twoja strona internetowa jest poprawnie zaindeksowana, a Ty zbierasz dane z Google Search Console to możesz sprawdzić frazy na jakie Twoja strona jest widoczna w wynikach wyszukiwania i na tej podstawie wybrać frazy długiego ogona.

frazy z Google Search Console
frazy z Google Search Console

Dlaczego warto korzystać z fraz długiego ogona

Frazy z długiego ogona są ważnym elementem strategii SEO i mogą przynieść wiele korzyści dla Twojej strony internetowej. Dlatego warto je uwzględnić w swoich działaniach optymalizacyjnych.

Poniżej przedstawię Ci kilka powodów, dla których warto wykorzystywać frazy z długiego ogona:

Mniejsza konkurencja

Frazy z długiego ogona są często mniej konkurencyjne niż krótsze, bardziej ogólne frazy, co oznacza, że łatwiej będzie Ci uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo optymalizacja strony internetowej pod te frazy jest nieco prostsza.

Bardziej precyzyjne targetowanie

Frazy z długiego ogona są często bardziej szczegółowe i odnoszą się do konkretnego produktu, usługi czy też problemu. Dzięki temu tworząc treści możesz lepiej dostosować je do potencjalnego odbiorcy, co może przełożyć się na np. lepszą konwersję.

Wyższa jakość ruchu

Użytkownicy, którzy wyszukują frazy z długiego ogona, często są już na kolejnym etapie procesu zakupu lub bardziej zainteresowani produktami lub usługami. Przeważnie wiedzą czego szukają i chcą trafić na odpowiednią stronę, która udzieli im odpowiedzi na ich zapytanie. Ruch generowany przez frazy z długiego ogona jest wyższej jakości i bardziej skłonny do dokonania transakcji.

Frazy long tail w SEO - podsumowanie

Dla przykładu, jeśli osoba szuka frazy "buty do biegania" to rozgląda się po różnych markach, nie wie jeszcze za jaką kwotę chce kupić, nie zna też dokładniejszego przeznaczenia butów. Natomiast jeśli użytkownik wpisze "buty do biegania po lesie Salomon Model X" to wtedy szuka konkretnego produktu i jest nastawiony wyłącznie na niego.

Dlatego tworząc strategię SEO czy to dla małej strony internetowej czy rozbudowanego sklepu internetowego warto zastosować w swoich działaniach frazy długiego ogona, aby zyskać jakościowy ruch na stronie poprzez pozycjonowanie long tail.

Oceń tekst

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ