SEO i pozycjonowanie – czy to to samo?

Nie. Pojęcie SEO znacząco różni się od pozycjonowania i choć często jest używane naprzemiennie to jednak pod kątem technicznym pod tymi słowami kryją się całkiem odmienne działania. Najpierw wykonuje się SEO, a potem pozycjonowanie. Dlaczego?
SEO i pozycjonowanie – czy to to samo

Definicja SEO

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization, SEO) to edycja kodu źródłowego serwisu internetowego, która ma za zadanie dostosować go do wymogów wyszukiwarek internetowych oraz wyeliminować błędy techniczne powodujące problemy z poprawnym funkcjonowaniem (optymalizacja podstawowa) i indeksowaniem strony internetowej przez roboty sieciowe (optymalizacja pod konkretne, wybrane słowa kluczowe). Optymalizacja pod wymogi wyszukiwarek internetowych to tylko jeden z elementów procesu pozycjonowania serwisu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Optymalizacja_dla_wyszukiwarek_internetowych

Definicja pozycjonowania

Pozycjonowanie jest prowadzonym często równocześnie z optymalizacją strony procesem pozyskiwania odnośników z serwisów zewnętrznych, które są jednym z czynników wpływających na pozycje w wynikach wyszukiwania. Do tego procesu należy również dostosowywanie treści na konkretnych podstronach w celu ulokowania wybranych słów kluczowych, co jest niezbędne w procesie pozycjonowania.

Źródło: tutaj

Czym się różni SEO od pozycjonowania?

Jak widać na przykładzie powyższych definicji SEO to działania, które wykonuje się na stronie internetowej w celu jej optymalizacji, natomiast samo pozycjonowanie odbywa się poza stroną internetową i w głównej mierze polega na pozyskiwaniu wartościowych linków do strony w celu poprawy jej pozycji.

Zobacz: Czym jest fraza kluczowa w SEO

Aby zobrazować to na przykładzie: Masz stronę internetową, która nie była wcześniej optymalizowana i pozycjonowana i dla ważnego słowa kluczowego zajmujesz np. 33 miejsce w wynikach wyszukiwania. Odpowiednia optymalizacja SEO pozwoli Ci awansować np. na 8 miejsce, a wykonane później pozycjonowanie spowoduje to, że z 8 miejsce możesz awansować na 1 pozycję.

Zobacz: Czym jest znacznik title i czy jest ważny w SEO?

SEO czy pozycjonowanie – co jako pierwsze?

Na początku postaw na dobre SEO, czyli zoptymalizuj swoją stronę zgodnie z wymogami dla wyszukiwarek internetowych w tym wyszukiwarki Google, a potem zajmij się jej pozycjonowaniem.

Oceń tekst

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ