Szybkość ładowania strony i jej wpływ na pozycję w Google

Wielu początkujących webmasterów zastanawia się, czy szybkość, z jaką ładowana jest prowadzona przez nich strona internetowa ma wpływ na to, w jaki sposób pozycjonowana będzie w Google. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej, by raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.
Szybkość ładowania strony i jej wpływ na pozycję w Google

Od jakich kryteriów zależy pozycja strony w wynikach wyszukiwania Google?

Boty indeksujące Google biorą pod uwagę wiele czynników, zanim “zdecydują”, na jaką pozycję w wynikach wyszukiwania zasłużyła nasza strona. Oznacza to, że musimy podjąć zespół różnorodnych działań, aby w ogóle mieć szansę “zawitać” na wyższe pozycje w rankingu wyszukiwania. Opracować trzeba między innymi odpowiednie słowa kluczowe, a następnie w poprawny sposób “zagęścić” nimi produkowaną przez nas treść. Konieczne jest również wysokiej jakości linkowanie - tak zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jednym z najważniejszych czynników, od których zależeć będzie pozycja naszej strony w wynikach wyszukiwania jest szybkość, z jaką się ona “ładuje”.

Dlaczego szybkość wczytywania strony jest tak ważna? 

Szybkość ładowania strony zawsze była jednym z ważniejszych czynników, od których zależała pozycja witryny w wynikach wyszukiwania. Zyskała ona jednak na znaczeniu jeszcze bardziej w roku 2018 - kiedy Google wprowadziło aktualizację algorytmów wyszukiwarki, dopasowując wymagania stawiane najlepszym stronom do potrzeb użytkowników mobilnych. 

Użytkownicy ci generują bowiem z każdym rokiem coraz więcej ruchu. Wbrew pozorom, użytkownicy mobilni generują obecnie większy ruch w internecie, niż desktopowi - i to właśnie dlatego Google wyszło im naprzeciw. Badania pokazują zaś, że jeśli chodzi o tempo ładowania strony, są oni o wiele mniej cierpliwi, niż osoby przeglądające sieć za pomocą “standardowych urządzeń”. Z tego właśnie powodu, według nowych algorytmów Google, szybkość wczytywania strony jest jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o rankingu strony.

Jak poprawić szybkość ładowania się strony?

Oczywiście, najlepszym sposobem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy świadczącej usługi SEO, która dokonując audytu witryny odnajdzie i rozwiąże problemy z szybkością ładowania.

Na własną rękę możemy zaś spróbować:

  • zwiększyć pamięć podręczną przeglądarki dla wszystkich plików strony
  • wykorzystać CDN w celu dostarczania danych statycznych witryny z serwerów znajdujących się jak najbliżej użytkownika
  • zoptymalizować obrazy i grafiki; podać ich rozmiar w atrybutach HTML.
  • połączyć niewielkie ikony oraz obrazki w jedną całość, aby zmniejszyła się liczba niezbędnych do załadowania plików strony
  • dodać strony AMP (accelerated mobile pages)
  • ograniczyć przekierowania

Istnieją pewne narzędzia, które pomóc mogą w analizie i poprawie szybkości otwierania strony. Pierwszym, z jakiego powinni skorzystać użytkownicy przeglądarki Chrome jest Lighthouse. Panel ten dostępny jest w konsoli przeglądarki - aby ją uruchomić, musimy otworzyć nową, pustą kartę i wcisnąć przycisk F12.

GTMetix to z kolei portal, na którym możemy w kompleksowy sposób przetestować naszą stronę. Wystarczy jedynie otworzyć darmowe konto, a testy będziemy mogli przeprowadzać bez limitów. GTmetix jasno obrazuje, w których obszarach nasza strona wymaga dalszych prac.

Pingdom to z kolei chyba najlepsze narzędzie do testowania prędkości ładowania strony.  Wyniki są bardzo przejrzyste, a dodatkowo możemy samodzielnie ustalić region, z którego wykonany ma być test.

Oceń tekst

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ