Jak usunąć szkodliwe linki z Google?

Szkodliwe backlinki pochodzą z witryn o wątpliwym prestiżu, zazwyczaj związanych z oszukańczymi praktykami i spamem, niezwiązanych z tematyką danej witryny. Zidentyfikowanie ich za pomocą Google Search Console i narzędzi SEO jest najlepszym sposobem na zweryfikowanie ich negatywnego wpływu i przystąpienie do ich usunięcia poprzez kontakt z webmasterem lub użycie narzędzia Disavow.
jak usunąć backlinki

Jak poznać backlinki Twojej strony internetowej

Bardzo ważna jest znajomość backlinków, które kierują do Twojej strony, aby móc wykryć te o niskiej jakości i te szkodliwe. W ten sposób o wiele łatwiej jest zastosować niezbędne działania, aby je usunąć i zapobiec zniszczeniu prestiżu oraz potencjału do pozycjonowania witryny na lepsze pozycje w Google.

Aby poznać linki przychodzące do Twojej witryny, możesz skorzystać z Google Search Console lub specjalnych narzędzi SEO, takich jak na przykład Ahref lub SEMrush. Połączenie GSC z tymi narzędziami stanowi idealną opcję, ponieważ umożliwia uzyskanie listy linków przychodzących, która może zostać wykorzystana do wyszukiwania ewentualnych szkodliwych backlinków i odróżniania ich od pozytywnych linków przychodzących.

Jeśli powiążesz Twoją stronę z Google Search Console to w zakładce "linki" zobaczysz witryny z największą liczbą linków przychodzących. W tym miejscu zobaczysz skąd pochodzą linki (backlinki) do Twojej strony internetowej.

witryny z największą liczbą linków przychodzących w Google Search Console

witryny z największą liczbą linków przychodzących w Google Search Console

W Google Search Console nie sprawdzisz jakości linków przychodzących, możesz wejść na daną stronę i zobaczyć jej tematykę, ale nie dowiesz się jaki posiada "autorytet". Natomiast jeśli prowadzisz sklep internetowy z meblami, a do Twojej strony prowadzi link z forum o samochodach, to warto się zastanowić nad sensem i "siłą" takiego linkowania.

Zobacz: Jak pozycjonować stronę WordPress

Aby sprawdzić czy link przychodzący jest szkodliwy lub niskiej jakości skorzystamy z narzędzia Ahrefs. Jeśli nie masz tam konta, to możesz założyć bezpłatne konto, aby uzyskać dostęp do danych na temat linków przychodzących. Pamiętaj, że musisz zweryfikować domenę w Google Search Console. Wtedy wchodząc w zakładkę domeny odsyłające zobaczysz "siłę" domen, która do Ciebie linkuje.

jakość linków zwrotny w Ahrefs
jakość linków zwrotny w Ahrefs

W skrócie - im mniejszy DR(100-0) tym "słabsza" jakość linka. Jeśli DR równa się zero, to można powiedzieć, że siła takiego backlinka jest też równa zeru (choć nie zawsze).

Jak usunąć szkodliwe backlinki

Po ustaleniu, które z toksycznych backlinków linkują do Twojej strony internetowej, możesz zastosować szereg technik lub działań w celu ich wyeliminowania i zapobiegnięciu kar przez Google, oraz obniżaniu autorytetu twojej strony.

Narzędzie Google Disavow

Zdając sobie sprawę z negatywnego wpływu ze szkodliwych backlinków, Google udostępnia użytkownikom bezpłatne narzędzie o nazwie Disavow, które umożliwia usunięcie wszelkich linków wskazujących na witrynę użytkownika.

Aby skorzystać z narzędzia Google do usuwania linków, należy najpierw upewnić się, że link lub linki, które zamierzasz usunąć, są rzeczywiście szkodliwe dla Twojej witryny. Wiele stron internetowych usuwa pozytywne linki przypadkowo lub nie przeprowadzając wcześniej odpowiednich analiz, dlatego zaleca się pozostawienie tego narzędzia jako ostatniej opcji usuwania szkodliwych backlinków.

Google zazwyczaj nie potrzebuje pomocy w określaniu, które linki są dobrej jakości, dlatego w przypadku większości witryn korzystanie z tego narzędzia nie jest konieczne.

Zrzeczenie się linków przychodzących jest konieczne tylko wtedy, gdy są spełnione dwa warunki:

 1. Do Twojej witryny prowadzi wiele linków spamerskich, sztucznych lub niskiej jakości.
 2. Z powodu linków zostały lub mogą zostać podjęte ręczne działania w Twojej witrynie.

Pamiętaj, że wyszukiwarka dokłada wszelkich starań, by działania w witrynach zewnętrznych nie powodowały obniżenia pozycji innej witryny. 

Aby usunąć backlink lub backlinki za pomocą Google Disavow:

 • stwórz plik .txt (np. w notatniku) z konkretnymi linkami, które chcesz usunąć
 • zaloguj się do Google Search Console
 • przejdź na stronę https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main
 • wybierz domenę dla której chcesz zrzec się backlinków
 • naciśnij "Prześlij listę linków, których się zrzekasz"
 • wybierz wcześniej stworzony plik .txt z linkami
zrzekanie się linków w Google Disavow
zrzekanie się linków w Google Disavow

Jak utworzyć listę linków których chcesz się zrzec

Przygotuj plik tekstowy w formacie .txt z listą stron lub domen, których chcesz się zrzec. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

 • w jednym wierszu powinien znajdować się tylko jeden adres url
 • nazwa pliku musi kończyć się, być w formacie .txt
 • jeśli chcesz zrzec się linków z całej domeny, dodaj przedrostek "domain:"

Przykład jak powinna wyglądać lista linków, których chcesz się zrzec

#Dwie strony, których chcę się zrzec
http://spamowadomena.pl/link1.html
http://spamowadomena.pl/link2.html

#Jedna domena, której chcę się zrzec
domain:spamowadomena.pl

Usuwanie ręczne

W niektórych przypadkach można usunąć negatywny link zwrotny, kontaktując się z webmasterem. Będzie on mógł je usunąć, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Jeśli szkodliwy link zwrotny pochodzi z poważnej witryny, ale o innej tematyce, najlepszym sposobem na usunięcie linku jest skontaktowanie się z administratorem w celu wyjaśnienia sytuacji.

Oceń tekst

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ