Dobre praktyki pozycjonowania stron

poradnik SEO dla stron WordPress

Jeśli masz własną stronę internetową lub prowadzisz sklep internetowy i zastanawiasz się jak pozycjonować stronę w Google i robić to dobrze, to ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli nie masz budżetu aby zrobił to za Ciebie ktoś inny i chcesz wziąć sprawy w swoje to przygotuj się na solidną dawkę wiedzy, którą trzeba przyswoić.

Aby samodzielnie pozycjonować stronę na WordPressie należy wykonać:

 1. analizę konkurencji
 2. samodzielny audyt seo
 3. konfigurację wtyczki YoastSEO
 4. techniczną optymalizację
 5. stworzyć wartościowy content
 6. dobrać odpowiednie słowa kluczowe
 7. pozyskać naturalne linki przychodzące

 

Jeśli chcesz nauczyć się jak pozycjonować stronę za darmo przechodzimy do pierwszego etapu, a więc analizy naszej konkurencji. Zaczynajmy pozycjonowanie strony!

Od tego należy zacząć, pytanie tylko jak to zrobić? Mamy tutaj dwie możliwości, jedna będzie bardziej czasochłonna ale tańsza, druga natomiast będzie nas kosztować trochę pieniędzy natomiast zaoszczędzimy dużo czasu. Wybór należy do Ciebie, ja zawszę będę polecać tą drugą opcję, bo jeśli myślimy poważnie o samodzielnym pozycjonowaniu strony to musimy się przygotować na drobne wydatki.

Analiza konkurencji polega na sprawdzeniu z jakimi stronami będziemy walczyć o czołowe pozycje w Google. To dobry sposób na podejrzenie stron od konkurencji, bo dzięki temu będziemy wiedzieć w jakim kierunku mamy iść. Zajmiemy się analizą pod kątem optymalizacji treści, a dopiero w późniejszym czasie skupimy się nad analizą linków prowadzących do stron.

Samodzielna analiza konkurencji

Ta opcja nie będzie nas nic kosztować, jednak będzie wymagała od nas bardzo wiele czasu i poświęcenia. Aby samodzielnie dokonać analizy konkurencji w Google wpisujemy interesujące nas słowo w wyszukiwarkę i przeglądamy pierwsze 10 stron, które nam się wyświetlą.

Dokładnie badamy każdą stronę internetową aby dowiedzieć się:

 • ile nagłówków h1-h6 ma strona internetowa
 • ile wyrazów/znaków zawiera test na stronie
 • jak sformułowane są nagłówki
 • jak często występuje fraza kluczowa

Możemy też ściągnąć rozszerzenie do przeglądarki Mozilla o nazwie SEOquake i dzięki niemu podejrzeć liczbę słów na stronie oraz najczęściej pojawiające się wyrazy.

Jak sprawdzić liczbę nagłówków na stronie?

Wchodząc na stronę internetową nagłówki od razu rzucą nam się w oczy, ponieważ przeważnie są pisane większą czcionką od tekstu i są pogrubione lub innego koloru, tak jak nagłówek powyżej.

Aby sprawdzić czy nagłówek to h1 czy h2 wystarczy zaznaczyć dany nagłówek, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję zbadaj element

Jak sprawdzić liczbę słów na stronie?

Tutaj mamy dwie możliwości. Skopiować treść do programu Word/OpenOffice i policzyć w nim słowa lub podobnie jak wspomniałem wcześniej skorzystać z wtyczki SEOquake.

Następnie te wyniki możemy zapisać sobie na kartce papieru lub w programie Excel aby stworzyć sobie zarys naszej docelowej strony internetowej dla tego słowa kluczowego. Pamiętajcie, że Google stara się w wynikach wyszukiwania odnaleźć odpowiedź na zapytanie użytkownika dlatego też artykuł/strona którą będziecie tworzyć musi być odpowiedzią na zadane pytanie.

W taki sposób możemy przygotować sobie szkic naszej strony internetowej czy artykułu. Będziemy wiedzieć ile musi zawierać on wyrazów, ile ma mieć nagłówków oraz jakie ma być nasycenie słów. Takie podstawowe informacje wystarczą nam do przygotowania odpowiedniego artykułu czy strony internetowej.

Analiza konkurencji za pomocą narzędzi

Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, a mamy trochę kapitału, który możemy wydać to polecę Wam narzędzie o nazwie Surfer, które odwali za Was brudną robotę. Warto dodać, że zostało one stworzone przez naszych rodaków, więc korzystając z tego narzędzia wspieracie naszych 🙂

Surfer oferuje nam masę możliwości, poprzez analizę konkurencji na konkretne słowo kluczowe aż do pomocy w napisaniu odpowiedniego artykułu za pomocą narzędzia Content Editor.

W dużym skrócie: wpisujecie frazę kluczową która Was interesuje, program sprawdza dokładnie konkurencję (liczba słów, nagłówki, prędkość strony,itd) oraz pomaga Wam w napisaniu artykułu.

Link do strony: https://surferseo.com/

Krótkie podsumowanie:

Wykonując analizę samodzielnie dowiemy się jakie strony www wyświetlają się w czołowej 10tce wyników na konkretną frazę i jak dana strona wypada pod kątem treści dzięki czemu otrzymamy informacje jak mają wyglądać treści, które zamieścimy na naszej stronie.

Natomiast korzystając z płatnej opcji – Surfer, to pogram za nas sprawdzi szczegółowo ten informacje, które w łatwy sposób możemy odczytać i porównywać, a dodatkowo pomoże przygotować nam odpowiedni artykuł na naszą stronę.

Jak dobrać słowa kluczowe?

Kolejnym ważnym elementem w samodzielnym pozycjonowaniu jest znalezienie najlepszych słów do pozycjonowania. Warto sprawdzić jak często dane słowo jest wyszukiwane przez użytkowników oraz na jakie frazy mamy być szansę widoczni. Aby zobaczyć z jakimi słowami kluczowymi kojarzona jest nasza witryna wystarczy wejść do Search Console, o czym piszę w dalszej części.

Jak sprawdzić popularność słów kluczowych w wynikach wyszukiwania?

Aby sprawdzić popularność interesującej frazy na którą chcemy się pozycjonować możemy to zrobić na kilka sposób.

Google Keyword Planner

Jednym z narzędzi jest Google Keyword Planer, który służy bardziej do kampanii reklamowych Google Ads, ale dzięki niemu możesz sprawdzić informacje o liczbie wyszukiwań dla poszczególnej frazy.

Płatne narzędzia - Ahrefs i Senuto

Z pomocą przychodzą nam również płatne narzędzia takie jak Ahrefs czy polskie Senuto. Z racji tego, że są to płatne narzędzia dowiemy się nie tylko o liczbie wyszukiwań dla danego słowa, ale też sprawdzimy inne przydatne aspekty, które usprawnią nasze pozycjonowanie, a nawet pozwolą znaleźć nowe słowa kluczowe na dany temat czy w oparciu o naszą witrynę.

Jak wybrać najlepsze słowa?

Nie zawsze słowo które jest najczęściej wyszukiwane będzie najlepszym źródłem ruchu na stronie. Warto skupić się na frazach long tail, a więc tych z długim ogonem, które trafią precyzyjniej w problem lub zapytanie użytkownika.

Nie każdy kto szuka słowa „piłka nożna” ma na myśli zakup piłki do grania. Tak samo może być w przypadku Twoich słów. Dlatego na początku warto skupić się na tych bardziej sprecyzowanych, nawet jeśli wyszukuje je 20 osób miesięcznie.

Samodzielny audyt seo strony internetowej

Czas na samodzielny audyt seo naszej strony internetowej. Dowiesz się co trzeba zrobić, aby samodzielnie przeprowadzony audyt miał ręce i nogi. Postaramy się wspólnie prześwietlić Twoją witrynę od A do Z, aby usunąć w pierwszej kolejności wszelkie nieprawidłowości, które spychają Cię na niższe pozycje.

Poprzez audyt seo strony internetowej należy rozumieć prześwietlenie witryny od A do Z. To między innymi sprawdzenie struktury URL oraz danych w Google Search Console i Google Analitycs, a także zwrócenie na indeks szybkości strony. To wstęp do dalszej optymalizacji strony internetowej w wyszukiwarce Google. Dobrze wykonany audyt seo pomoże nam w dalszych pracach nad stroną internetową.

Nagłówki na stronie

Pierwsze co należy zrobić to sprawdzić wszystkie nagłówki na stronie internetowej. O tym jak to zrobić pisałem już wcześniej. Pamiętaj, że na stronie internetowej może występować tylko jeden nagłówek h1. Może być kilka nagłówków h2,h3 itd. Ważne jest, aby nagłówek h1 był ściśle powiązany z treścią.

Title i meta description

Równie ważne jest napisanie odpowiedniego title (tytułu strony) i meta description (krótkie opisu strony). Te dwa elementy są widoczne w wynikach wyszukiwania i w pewnym stopniu decydują, czy ktoś wejdzie na naszą witrynę czy nie. Pisząc nagłówek title i meta description przyciągnij uwagę użytkownika, ale nie odbiegaj od słowa kluczowego na które chcesz być widoczny. Poniżej przykład jak poprawnie wygląda title i meta description:

Przyjazne adresy url

Pamiętaj aby struktura Twojej strony internetowej była prosta i zawierała przyjazne adresy url.

Przykład poprawnego adresu url: www.wp.pl/oferta

Przykład błędnego adresu url: www.wp.pl/c/us%C5%82ugi

Czas ładowania strony

Sprawdź jak długo ładuje się Twoja strona internetowa na komputerach i urządzeniach mobilnych. Możesz skorzystać z tych stron:

PageSpeed Insights:  kliknij

Pingdom Website Speed Test: https://tools.pingdom.com/

GTmetrix: https://gtmetrix.com/

Jeśli Twoja strona ładuje się powyżej 3 sekund niezbędna będzie jej optymalizacja.

Zdjęcia na stronie

Zwróć uwagę na zdjęcia, które zamieszczasz. Jeżeli mają one duży rozmiar to będą się dłużej wczytywać, co negatywnie wpłynie na prędkość strony internetowej. Warto zmienić rozmiar tych zdjęć lub ich format aby miały możliwie najmniejszy rozmiar.

Pozycjonowanie strony na WordPress z wtyczką YoastSEO

Korzystając z CMS WordPress możemy wspomóc pozycjonowanie wykorzystując popularną wtyczkę YoastSEO lub skorzystać z alternatywy jaką jest Rank Math. Za pomocą wtyczki w łatwy sposób ustawisz title i meta description, ustawisz kluczową frazę i przyjazny adres url. Wtyczka sprawdzi nam też treść pod kątem ustawionych słów.

Instalacja wtyczki YoastSEO

Będąc w panelu zarządzania stroną przechodzimy do zakładki wtyczki wyszukujemy i instalujemy wtyczkę.

Konfiguracja wtyczki YoastSEO

Podstawowa konfiguracja wtyczki w zupełności wystarcza do pozycjonowania strony, więc nie musimy nic zmieniać w jej ustawieniach. Następnie przechodzimy do interesującej nas strony internetowej, którą chcemy edytować pod dane słowo kluczowe.

Optymalizacja treści z YoastSEO

Odszukujemy zakładkę z YoastSEO i wprowadzamy swoje słowo kluczowe w miejscu „fraza kluczowa”. Następnie ustawiamy opis title, adres url i meta description.

Mamy też możliwość zajrzenia do zakładki „czytelność” ale sugerowałbym się bardziej wcześniejszą analizą konkurencji niż zaleceniami naszej wtyczki.

Tak więc instalacja wtyczki i optymalizacja tych trzech parametrów to ważna cześć pozycjonowania stron.

Jeżeli nasza strona internetowa zawiera dużo podstron lub jesteśmy dużym sklepem internetowym to mamy dwa wyjścia. Możemy wszystkie zmiany wprowadzić ręcznie dostosowując samodzielnie treści i słowa kluczowe ale w takim wypadku optymalizacja strony trwa dość długo. Możemy również wejść w ustawieniach do zakładki wyszukiwarki i skonfigurować automatycznie różne ustawienia dla różnych stron i typów stron. Jednakże jest to opcja bardziej skomplikowana i polecana zaawansowanym użytkownikom, gdyż niepoprawna konfiguracja może całkowicie zniszczyć naszą domenę z punktu widzenia seo.

Techniczna optymalizacja strony internetowej

Jeśli analizę konkurencji mamy za sobą, wykonaliśmy audyt naszej strony internetowej i wiemy jakie błędy zawiera oraz skonfigurowaliśmy wtyczkę YoastSEO to czas ruszyć dalej. Samodzielne i skuteczne pozycjonowanie to także umiejętność odpowiedniej optymalizacji strony internetowej. Nie jest to jeszcze techniczne seo, ale poprzez samodzielną optymalizację techniczną będziemy rozumieć

 • wprowadzenie wartościowych treści na stronę,
 • zastosowanie content marketingu,
 • poprawę aktualnych treści,
 • połączenie strony z Google Analytics
 • połączenie z Google Search Console
 • optymalizację szybkości witryny
 • linkowanie wewnętrzne
 • dostosowanie do urządzeń mobilnych

W tym kroku musimy odpowiednie wykorzystać informacje uzyskane we wcześniejszych etapach aby pozycjonować stronę samemu. Jak już wcześniej wspomniałem w pozycjonowaniu stron internetowych kluczowe jest dostarczenie dobrej jakości treści na stronę i na to warto zwrócić uwagę. Musimy wcześniej odpowiednio przeanalizować strony w wynikach wyszukiwania, wybrać odpowiednie słowa kluczowe, a następnie zoptymalizować swoją stronę aby myśleć o czołowej pozycji w Google. Postaw na pozycjonowanie organiczne.

Content marketing- wartościowe i przydatne treści na stronę

Jeśli pozycjonujesz się w niszowej branży, gdzie jest mało ekspertów to staraj się dostosowywać artykuły do Twojego odbiorcy. Pomyśl o tym, że Ty też czasami szukasz odpowiedzi na swoje pytania i przeglądasz masę stron internetowych. Pomyśl jakie informacje powinien otrzymać użytkownik odwiedzając Twoją stronę internetową z wyników wyszukiwania na wpisane przez niego słowa kluczowe.

Odpowiednie treści pomogą nie tylko Twojej pozycji w wyszukiwarce ale również mogą być paliwem napędowym służącym do pozyskania nowych klientów. Dlatego wykonując pozycjonowanie strony i dbając o content ważne jest również korzystanie z Google Analytics. Dlaczego?

Integracja z Google Analytics

Łącząc stronę z Google Analytics do Twojego „zeszytu” napłynie masa informacji o osobach, które odwiedzają Twoją stronę internetową zarówno z wyników wyszukiwania Google jak i z innych źródeł. Znajdziesz tam informacje na temat najczęściej odwiedzanych stron, dowiesz się ile czasu użytkownik spędza na stronie internetowej oraz z kim jest. Dzięki temu będziesz mógł optymalizować swoją stronę internetową, tak aby dostosować ją do potrzeb użytkowników.

Jak wykonać integrację z GA na WordPressie? To bardzo proste.

 1. zaloguj się na swoje konto GA – jeśli jeszcze nie masz konta to utwórz je czym prędzej tutaj
 2. pobierz, zainstaluj i włącz wtyczkę Site Kit od Google
 3. zaloguj się do konta za pomocą wtyczki

Po wykonaniu tych kroków Twoja strona internetowa zostanie połączona z GA, a do Ciebie będzie napływać masa informacji o ruchu na stronie z Twojej witryny, które potem możesz wykorzystać aby samemu poprawić pozycję strony w wyszukiwarce Google.

Integracja z Google Search Console

Pozycjonowanie strony nie może istnieć bez połączenia strony www z GSC, ponieważ dowiesz się dokładnie na jakie frazy widoczna jest Twoja strona w wyszukiwarce, sprawdzisz samemu na jakie słowa użytkownicy widzą i odwiedzają stronę www, a także sprawdzisz linki przychodzące do strony internetowej.

Jak wykonać integrację z Google Search Console?

 1. zaloguj się do swojego konta -console/welcome – jeśli jeszcze nie masz konta to utwórz je czym prędzej tutaj
 2. pobierz, zainstaluj i włącz wtyczkę Site Kit od Google
 3. zaloguj się do konta za pomocą wtyczki

Optymalizacja szybkości strony www

Jednym z bardzo ważnych elementów pozycjonowania jest to, aby nasza strona www wczytywała się szybko i poprawnie. Nie sztuką jest pozyskiwanie linków, czy inne działania offsite bo jeśli zaniedbamy szybkość naszej strony to pozycjonowanie nie przyniesie pożądanego efektu.

Liczba kliknięć w głównej mierze zależy od pozycji w Google. Ale jeśli nie podejmiemy żadnych działań związanych z optymalizacją szybkości wczytywania naszej strony, to pomimo tego, że nasza witryna będzie na pierwszym miejscu, to część użytkowników z niej wyjdzie jeszcze przed wczytaniem się strony, jeśli to będzie trwać zbyt długo. Dlatego jeśli chcesz aby pozycjonowanie nie poszło na marne, to zoptymalizuj swoją stronę pod kątem szybkości.

Sprawdzamy szybkość strony

Szybkość strony możemy sprawdzić za pomocą narzędzi, które podałem przy audycie strony internetowej. Wejdź na stronę PageSpeed Insights i wpisz adres strony internetowej aby sprawdzić swój wynik.

Ważne czynniki szybkości strony

Pozycjonowanie stron to nie tylko odpowiednie treści na stronie. Liczy się również jej prędkość. W trakcie sprawdzania czasu wczytywania strony zwróć uwagę na te trzy czynniki, które mogę mieć wpływ na pozycję i liczbę wejść:

 1. Largest Contentful Paint (LCP)- który informuje, że brany jest pod uwagę czas wyrenderowania „największego” elementu strony, zakładając, że on w największym stopniu wpływa na doświadczenie użytkownika.
 2. Czas uzyskania interaktywyności (Time to Interactive)- czyli kiedy na stronie działają elementy, np. formularze kontaktowe
 3. Stabilność wizualna – czyli kiedy strona przestaje się „zmieniać”, doładowując kolejne komponenty i użytkownik może ją spokojnie przeglądać.

 

Jeśli LCP jest na poziomie ok. 1,5-2s to znaczy, że wynik jest dobry i nie musimy nic zmieniać. Natomiast jeśli wynik jest powyżej 3 sekund lub wszystko świeci się na czerwono to warto wtedy musisz samemu dokonać optymalizacji

Wtyczki do zwiększenia szybkości ładowania strony

Pozycjonowanie stron www na WordPressie jest o tyle prostsze, że możemy korzystać z różnych wtyczek, które możesz samemu skonfigurować i przyśpieszyć witrynę.

Autoptimize

Wtyczka, która w większości przypadków pomaga zwiększyć prędkość ładowania. Wystarczy zainstalować i włączyć.

LiteSpeed Cache

Korzystając z oferty polskich firm hostingowych, szczególnie jeśli serwer jest z Redisem możemy się spotkać z tą wtyczką. Optymalizacja plików css i js jest bardzo prosta i za pomocą paru kliknięć możesz cieszyć się szybszą witryną. Jedyne co musisz zrobić to zmienić ustawienie wczytywania się plików .css i .js w ustawieniach.

Linkowanie wewnętrzne

Często pomijane, nawet przez różne agencje seo linkowanie wewnętrze to nierozłączny element dobrego pozycjonowania. Świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy w szybki sposób polepszyć pozycję słów kluczowych tzw. long tail.

Linkowanie wewnętrzne to nic innego jak zamieszczenie linków odsyłających z jednej strony do drugiej w obrębie naszej domeny. Dla przykładu jeśli prowadzisz blog o butach sportowych i jeden z wpisów jest o butach do biegania a drugi o butach do grania w piłkę, to nie stoi nic na przeszkodzie aby z jednego artykuły podlinkować kluczowe frazy do drugiego artykułu. W taki sposób użytkownik w łatwy sposób będzie mógł przejść z jednej strony do drugi klikając w link umieszczony w danym słowie. Pamiętajmy aby nie przesadzać z liczbą linków, warto dbać o naturalność.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

W dzisiejszych czasach spotykamy się z tym, że coraz częściej więcej ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych niż stacjonarnych dlatego biorąc się za pozycjonowanie niezwykle ważne jest dostosowanie witryny nie tylko pod kątem seo, ale również pod kątem responsywności. Obecnie mało która strona nie jest dostosowana do smartfonów, ale warto sprawdzić również swoją, czy wszystko jest tak jak trzeba.

Naturalny link building - jak pozyskać linki nie pozyskując ich?

No właśnie. Mając na uwadze techniczne seo, czy ogólnie pozycjonowanie warto pozyskiwać linki w naturalny sposób tak aby zadowolić algorytm Google. Umieszczanie linków w katalogach, na „śmieciowych” stronach, czy linkowanie do strony związanej z modą z forum budowlanego nie przyniesie rezultatów, a bardziej może zaszkodzić.

Najlepszym sposobem pozyskiwania dobrych, naturalnych linków jest tworzenie artykułów dobrej jakości, które odpowiadają na konkretne problemy użytkowników. Wtedy ktoś czytając nasz artykuł czy przeglądając witrynę może ją udostępnić innym osobom, czy to w mediach społecznościowych czy nawet na swoim blogu wspomnieć na naszej stronie. Taka forma linkowania jest obecnie najbardziej pożądana i bardzo słuszna.

Możesz również odwiedzać tematyczne fora związane z Twoją branżą i jeśli twoja witryna odpowiada na dane zapytanie użytkownika to podesłanie mu linku nie będzie aż takie złe. Jednak podejmując takie działania musisz to robić z rozsądkiem.

Monitoring pozycji słów kluczowych

Jeśli już wszystko mamy spełnione, optymalizacja strony przebiegła świetnie, mamy trochę linków prowadzących do naszej witryny i wiemy jak pozycjonować stronę internetową na WordPressie to warto teraz mierzyć efekty naszych działań.

Warto za pomocą narzędzi Search Console i Analytics mierzyć ruch na stronie i liczbę kliknięć, aby wiedzieć czy podjęte przez nas działania przyniosły pożądany efekt w postaci zwiększenia widoczności w wyszukiwarce Google. Możemy też śledzić pozycję naszych słów w wynikach wyszukiwania Google za pomocą różnych, przeważnie płatnych narzędzi. W ten sposób zobaczymy pozycję naszych fraz z każdego dnia i na bieżąco będziemy mogli reagować na zmiany. Programów do sprawdzania pozycji jest sporo, więc macie w czym wybierać.

Teraz wybór należy do Ciebie. Możesz powierzyć pozycjonowanie agencji seo lub wziąć pozycjonowanie w swoje ręce. Zlecając to agencji seo musisz liczyć się z kosztami, ale także dużymi kosztami, gdyż pozycjonowanie nie jest tanie.

Po przeczytaniu mojego poradnika już wiesz jak pozycjonować stronę na WordPressie samemu aby osiągnąć wysokie wyniki na słowa kluczowe związane z Twoją branżą. Natomiast jeśli chcesz sprawy związane z seo oddać w moje ręce, a Ty w tym czasie zajmiesz się rozwojem firmy to zapraszam do kontaktu.

Oceń tekst

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ