Najważniejsze zmiany algorytmów Google w latach 2012-2023

Najważniejsze zmiany algorytmów Google

Internet jest dynamicznym, ciągle zmieniającym się miejscem, a nikt nie wie o tym lepiej niż Google. W ciągu ostatnich lat wprowadzili szereg aktualizacji do swojego algorytmu wyszukiwania, które wpłynęły na sposób, w jaki strony są indeksowane i klasyfikowane. Poniżej znajduje się przegląd najważniejszych zmian, które wpłynęły na SEO.

Od 2012 do 2023 roku, Google wprowadził wiele istotnych zmian w swoich algorytmach, które miały na celu usprawnienie wyszukiwania i dostarczanie bardziej trafnych wyników dla użytkowników. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany:

 1. Panda (2012): Ten algorytm został stworzony, aby zwalczyć witryny o niskiej jakości zawartości. Punikował strony, które zawierały nadmierne słowa kluczowe lub "cienką" treść, czyli treść o niskiej wartości dla użytkownika.
 2. Pingwin (2012): Algorytm ten został wprowadzony, aby zwalczać nieuczciwe taktyki SEO, takie jak nadmierne optymalizowanie linków i spamowanie linków. Strony, które naruszały te zasady, były karane obniżeniem w rankingach wyszukiwania.
 3. Hummingbird (2013): To było duże zmiany w algorytmie, które pozwoliły Google lepiej zrozumieć kontekst zapytań użytkowników, zamiast polegać wyłącznie na pojedynczych słowach kluczowych.
 4. Pidgeon (2014): Aktualizacja ta miała na celu usprawnienie wyników wyszukiwania lokalnego, uwzględniając lokalizację użytkownika w dostarczaniu wyników.
 5. Mobile (2015): Ta aktualizacja, zwana również "Mobilegeddon", miała na celu poprawę jakości wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. Witryny, które nie były responsywne lub nie były zoptymalizowane dla urządzeń mobilnych, mogły doświadczyć spadku w rankingu.
 6. RankBrain (2015): To jest system sztucznej inteligencji, który pomaga Google zrozumieć złożone zapytania i dostarczyć odpowiednie wyniki.
 7. Possum (2016): Ta aktualizacja była skoncentrowana na wynikach wyszukiwania lokalnego, sprawiając, że lokalizacja użytkownika ma jeszcze większe znaczenie dla tego, co się pojawia w wynikach wyszukiwania.
 8. Fred (2017): Ta aktualizacja była skierowana na witryny, które naruszały wytyczne Google dla webmasterów, szczególnie te, które wydawały się istnieć tylko po to, aby generować przychody z reklam.
 9. BERT (2019): To było duże ulepszenie algorytmu, które pomogło Google lepiej zrozumieć intencje użytkownika w zapytaniach wyszukiwania, zamiast polegać na pojedynczych słowach kluczowych.
 10. Core Updates (2020-2023): Google wprowadził szereg aktualizacji algorytmu "core", które miały na celu poprawę jakości wyszukiwania i skupiały się na różnych aspektach, takich jak E-A-T (Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness - Ekspertyza, Autorytet, Wiarygodność), content quality (jakość treści) i user experience (doświadczenie użytkownika).
 11. Page Experience Update (2021): Ta aktualizacja skupiła się na jakości doświadczenia użytkownika na stronie, uwzględniając czynniki takie jak szybkość ładowania strony, interaktywność i stabilność wizualna.
 12. MUM (Multitask Unified Model, 2023): MUM to technologia AI, która pozwala Google zrozumieć i generować odpowiedzi na złożone zapytania, które tradycyjnie wymagałyby wielu poszukiwań. MUM jest w stanie zrozumieć informacje z różnych źródeł, języków i formatów, co czyni go potężnym narzędziem w dostarczaniu bardziej efektywnych wyników wyszukiwania.

Pamiętaj, że Google stale aktualizuje swoje algorytmy, więc jest ważne, aby być na bieżąco z najnowszymi zmianami.

Zobacz: Co to jest Search Intent

Wpływ zmian algorytmów Google na SEO

Wpływ na treść i jakość strony

Panda i Fred skoncentrowały się na jakości strony i treści. Strony z niską jakością treści lub te, które naruszały wytyczne Google, były karane.

Wpływ na linki zwrotne i linkowanie

Penguin skupiał się na karaniu stron, które stosowały techniki spamowania linkami, zamiast budować naturalny profil linków zwrotnych.

Zobacz: Jak działa algorytm Google

Wpływ na mobilność strony

Aktualizacja Mobile Friendly nagradzała strony, które były przyjazne dla urządzeń mobilnych, poprawiając ich pozycje rankingowe na tych urządzeniach.

Wpływ na funkcje AI

RankBrain wprowadził sztuczną inteligencję do algorytmu Google, co pozwoliło na lepsze zrozumienie zapytań wyszukiwania.

Wpływ na lokalne wyniki wyszukiwania

Pigeon i Possum poprawiły wyniki wyszukiwania lokalnego, kierując użytkowników do najbliższych i najbardziej odpowiednich firm.

Zobacz: Jak często zmienia się algorytm Google

Jak dostosować się do zmian algorytmów Google

Zrozumienie tych aktualizacji i ich wpływu na SEO jest kluczem do utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google. Kluczem jest skupienie się na jakości treści, budowaniu naturalnego profilu linków zwrotnych, zapewnianiu doświadczenia mobilnego dla użytkowników, zrozumieniu zamiarów wyszukiwania dzięki AI i optymalizacji dla lokalnych wyników wyszukiwania.

Przyszłość algorytmów Google

Google ciągle udoskonala swoje algorytmy, aby dostarczyć użytkownikom najbardziej odpowiednie i wartościowe wyniki. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze więcej aktualizacji skupiających się na jakości treści, doświadczeniu użytkownika i zaawansowanych funkcjach AI.

Oceń tekst

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ