Dlaczego strona nie indeksuje się w Google?

Dlaczego strona nie indeksuje się w Google?

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że po stworzeniu swojej strony internetowej odkryłeś, że nie pojawia się ona w wynikach wyszukiwania Google? To frustrujące doświadczenie, które wiele osób może spotkać samodzielnie pozycjonując swoją stronę. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić w takiej sytuacji?

Błędy w plikach robots.txt i sitemap.xml

Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, jest poprawność plików robots.txt i sitemap.xml. Plik robots.txt kontroluje, które części strony powinny być indeksowane przez roboty wyszukiwarek, a sitemap.xml zawiera mapę strony, która ułatwia robotom wyszukiwarki zrozumienie struktury twojej witryny. Błędy w tych plikach mogą prowadzić do niedokładnego lub całkowitego braku indeksowania.

Google oferuje narzędzie do sprawdzania pliku robots.txt, który pokazuje, czy dostęp robotów indeksujących Google do określonych adresów URL w witrynie jest zablokowany.

Zobacz: Jak sprawdzić ilość zaindeksowanych stron

Problem z tagiem <meta name "robots">

Tag meta robots to element kodu HTML, który informuje roboty wyszukiwarki o tym, jak powinny indeksować i wyświetlać stronę. Jeśli tag meta robots jest źle skonfigurowany, na przykład jeśli ma wartość "noindex", strona zostanie wykluczona z indeksowania.

Parametry kontrolujące indeksację:

  • Noindex: Informuje wyszukiwarkę, aby nie indeksować strony.
  • Index: Informuje wyszukiwarkę, aby zindeksować stronę. Należy zauważyć, że nie trzeba dodawać tego tagu meta, jest to ustawienie domyślne.
  • Follow: Nawet jeśli strona nie jest zindeksowana, robot wyszukiwarki powinien śledzić wszystkie linki na stronie i przekazywać wartość linków do podlinkowanych stron.
  • Nofollow: Informuje robota wyszukiwarki, aby nie śledził żadnych linków na stronie ani nie przekazywał wartości linków.

Zablokowanie dostępu przez stronę zabezpieczającą

Czasami strona może być zabezpieczona, na przykład za pomocą haseł lub ograniczeń dostępu do plików. Jeśli roboty wyszukiwarki nie mają uprawnień do odczytu i indeksowania strony, nie zostanie ona uwzględniona w wynikach wyszukiwania.

Brak wartościowych treści

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na indeksowanie strony, jest wartościowy i unikalny content. Jeśli strona zawiera kopie treści z innych witryn lub ma mało istotnych informacji, Google może zdecydować, że nie jest wartościowa dla użytkowników i nie uwzględnić jej w wynikach wyszukiwania.

Problemy z linkami wewnętrznymi

Linki wewnętrzne odgrywają ważną rolę w indeksowaniu strony przez Google. Brak odpowiedniej struktury linków wewnętrznych może sprawić, że niektóre strony będą "osierocone" w związku z czym roboty Google nie będą mogły się do nich dostać, co jest powodem ich nieindeksowania.

Dlaczego warto zadbać o indeksowanie strony w Google?

Podsumowując, zadbanie o indeksowanie strony w Google ma wiele korzyści. Pomaga zwiększyć widoczność, dotrzeć do nowych użytkowników, budować zaufanie, konkurować na rynku i analizować efektywność. Dlatego warto poświęcić uwagę temu aspektowi i zapewnić, że Twoja strona jest prawidłowo zaindeksowana przez Google.

Oceń tekst

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ