Na skróty
Mapa strony (sitemap) - czym jest?
Mapa strony to plik XML który zawiera szczegółowe informacje dotyczące wszystkich adresów URL w obrębie naszej strony. Znajdziemy tam informacje o dacie ostatniej aktualizacji strony, czy ważności danego linku. W ten sposób robot indeksujący może w bardziej precyzyjny sposób analizować naszą witrynę.
Zalety mapy witryny XML to:
- Zapewnia wyszukiwarkom łatwy sposób indeksowania witryny i indeksowania jej stron.
- Zapewnia webmasterom łatwy sposób na określenie zawartości ich stron i innych metadanych.
- Może przyspieszyć indeksowanie, zwłaszcza gdy Googlebot napotka w witrynie wiele treści opartych na języku JavaScript.
Jak stworzyć mapę strony XML
Z racji tego, że większość stron jest na WordPressie lub innych "gotowych" oprogramowaniach to mapę strony internetowej wygenerujemy za pomocą wtyczki lub rozszerzenia, ale też możemy stworzyć ją samodzielnie.
Zobacz: Frazy long tail w SEO
Mapa strony w WordPress
Tworzenie mapy strony w WordPress jest bardzo proste. Wystarczy, że skorzystamy z wtyczki Yoast SEO która automatycznie wygeneruje za nas mapę witryny. Po instalacji i włączeniu wtyczki przechodzimy do zakładki Ogólne -> Funkcje i obok Mapa strony XML klikamy w znak zapytania.
Po kliknięciu ukaże nam się link, który skieruje nas do mapy naszej witryny.
Mapa strony w sklepie internetowym od Home.pl
Jeśli prowadzimy sklep internetowy na platformie home.pl to naszą mapę witryny znajdziemy w panelu. Po zalogowaniu przechodzimy w Ustawienia -> Zaawansowane -> SEO -> Google sitemap
Mapa strony Shoper
Korzystając z platformy Shoper nasza mapa witryny jest również generowana automatycznie i znajdziemy ją w panelu, a dokładniej w zakładce Ustawienia -> Zaawansowane -> SEO -> Google Sitemap
Ręczne tworzenie mapy witryny xml
Jeśli nasza strona jest bardzo mała możemy ręcznie dodać mapę witryny i najprościej będzie dla nas wybrać format tekstowy (.txt). Google obsługuje kilka formatów map witryn:
- XML;
- RSS, mRSS i Atom 1.0;
- tekstowy
Dlatego jeśli mamy małą stronę to możemy stworzyć w notatniku plik z wszystkimi adresami url naszej strony, każdy w oddzielnym wierszu i przesłać go w Google Search Console
www.twojastrona.pl
www.twojastrona.pl/podstrona-1/
www.twojastrona.pl/podstrona-2/
Jeśli nie wiesz jak to zrobić przygotowałem dla Ciebie przykład: mapa witryny w formacie tekstowym do pobrania
Jednakże taką mapę witryny jesteśmy w stanie zrobić, gdy nasza strona ma tylko kilka podstron, przy większej ilości czekałoby nas sporo pracy.
Generowanie mapy witryny online
Jeśli mamy bardziej rozbudowaną stronę internetową lub sklep internetowy i chcemy stworzyć mapę strony to możemy skorzystać z generatora online. Ważne jest, aby nasza strona nie miała więcej niż 500 podstron, bo tylko tyle możemy wygenerować w darmowej wersji.
Zobacz: Czym są nagłówki H1, H2 i H3 w SEO
Aby to zrobić należy wejść na stronę https://www.xml-sitemaps.com/ i wpisać adres naszej strony. Program automatycznie wygeneruje mapę strony w formacie xml, którą będziemy mogli pobrać. Po pobraniu mapy wystarczy ją przesłać na nasz serwer FTP, a następnie dodać ją do Google Search Console
Dobre praktyki dotyczące mapy witryny
Dodając mapę witryny pamiętajmy o dobrych praktykach, aby pomóc robotom w indeksacji naszej strony. Dlatego warto pamiętać o tych kilku rzeczach:
- umieść mapę witryny w głównym katalogu
- pliki mapy witryny muszą być zakodowane w standardzie UTF-8
- podawaj tylko kanoniczne adresy url
- podziel duże mapy witryn - jedna mapa może zawierać maksymalnie 50 tys. adresów URL i nie może przekraczać 50 MB
- jeśli masz stronę w kilku językach - poinformuj roboty o alternatywnych wersjach językowych adresu URL za pomocą adnotacji hreflang
Zobacz: Pozycjonowanie WordPress krok po kroku
Jak przesłać mapę strony do Google Search Console?
Zaloguj się do panelu w Google Search Console, przejdź do zakładki Mapy witryn. Następnie wpisz nazwę mapy witryny i kliknij prześlij. Gdy wykonasz wszystko poprawnie zobaczysz komunikat, że mapa strony została dodana.
Jak często przesyłać mapę strony do Google
Jeśli mapa nie została stworzona ręcznie to wystarczy ją przesłać tylko jeden raz. Wtyczki do SEO na bieżąco aktualizują strony znajdujące się w mapie witryny więc nie ma potrzeby ich aktualizacji.
Natomiast jeśli mapę witryny stworzyliśmy ręcznie, a w naszej stronie pojawiło się kilka nowych podstron to warto ją zaktualizować i na nowo przesłać. Google co kilka dni odwiedza mapę witryny i stara się indeksować nowe strony, które w niej napotka.
Zobacz: Jak dodać stronę do Google Search Console
Jak sprawdzić ilość zaindeksowanych stron przesłanych w mapie witryny?
Będąc w Google Search Console i zakładce Mapy witryny klikamy na naszą mapę witryny, a następnie zobacz stan w indeksie. W ten sposób zobaczymy, czy poprawnie przesłaliśmy mapę strony i jaki jest stan indeksowania ich w Google.
Oceń tekst
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5
Nikt jeszcze nie ocenił
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Tell us how we can improve this post?