Jak rozwiązać problem blokady URL przez plik robots.txt

Jak rozwiązać problem blokady URL przez plik robots.txt

W dzisiejszych czasach, zarządzanie stroną internetową wymaga nie tylko zrozumienia podstawowych zasad projektowania i kodowania, ale także świadomości technicznych aspektów SEO. Jednym z takich aspektów jest plik robots.txt, który odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu dostępu robotów wyszukiwarek do konkretnych sekcji strony.

Co to jest plik robots.txt?

Plik robots.txt to prosty plik tekstowy umieszczony na serwerze, który informuje roboty wyszukiwarek, które części strony mogą indeksować, a których powinny unikać.

Zobacz: Strona wykryta – obecnie nie zindeksowana

Dlaczego URL może być zablokowany przez plik robots.txt?

Niekiedy, podczas sprawdzania strony za pomocą narzędzi Google Search Console, możemy zauważyć komunikat, że dany URL jest zablokowany przez plik robots.txt. Oznacza to, że plik robots.txt zawiera instrukcje, które uniemożliwiają robotom wyszukiwarek dostęp do tego konkretnego URL.

Zobacz: Przesłany adres URL zawiera tag „noindex”

Jak rozwiązać problem blokady URL przez plik robots.txt?

Aby rozwiązać problem blokady URL przez plik robots.txt, potrzebujemy zrozumieć i zastosować poniższe kroki.

Krok 1: Sprawdź plik robots.txt

Najpierw, musimy sprawdzić nasz plik robots.txt, aby zrozumieć, dlaczego URL jest zablokowany. Możemy to zrobić poprzez otworzenie pliku robots.txt w przeglądarce, wpisując nasz adres strony internetowej, a następnie /robots.txt na końcu, np. www.naszastrona.pl/robots.txt.

Krok 2: Zrozumienie składni pliku robots.txt

Aby zrozumieć, co plik robots.txt mówi robotom wyszukiwarek, musimy znać podstawową składnię tego pliku. Oto kilka kluczowych terminów:

  • User-agent: Określa, do którego robota wyszukiwarki odnosi się dana sekcja pliku robots.txt.
  • Disallow: Używane do wskazania URL, które roboty wyszukiwarek nie powinny indeksować.
  • Allow: Używane do wskazania URL, które roboty wyszukiwarek mogą indeksować, nawet jeśli znajdują się one w sekcji oznaczonej jako Disallow.

Krok 3: Analiza i modyfikacja pliku robots.txt

Jeśli nasz plik robots.txt zawiera linie, które wyglądają mniej więcej tak: Disallow: /sciezka-do-strony/, to oznacza, że roboty wyszukiwarek nie mają dostępu do URL, które zaczynają się od /sciezka-do-strony/.

Jeśli chcemy, aby ten URL był dostępny dla robotów, musimy zmodyfikować nasz plik robots.txt. Możemy to zrobić poprzez usunięcie linii Disallow związanej z tym URL lub dodanie linii Allow: /sciezka-do-strony/ po sekcji Disallow, aby wyraźnie wskazać, że roboty mogą indeksować ten URL.

Krok 4: Sprawdź zmiany za pomocą narzędzi Google Search Console

Po zmodyfikowaniu pliku robots.txt, powinniśmy sprawdzić nasze zmiany za pomocą narzędzi Google Search Console. Możemy to zrobić poprzez użycie narzędzia "Tester pliku robots.txt" w Google Search Console.

Jak zapobiegać blokadzie URL przez plik robots.txt w przyszłości?

Najlepszym sposobem na zapobieganie blokadzie URL przez plik robots.txt jest utrzymanie pliku robots.txt aktualnym i zrozumiałym. Oto kilka wskazówek:

  1. Regularnie aktualizuj plik robots.txt, zwłaszcza po dodaniu nowych sekcji do strony.
  2. Używaj narzędzi Google Search Console, aby sprawdzić, czy plik robots.txt jest poprawnie zinterpretowany przez roboty Google.
  3. Staraj się być jak najbardziej specyficzny w instrukcjach Disallow i Allow, aby uniknąć niechcianej blokady URL.

Zobacz: Strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt

Podsumowanie

Plik robots.txt jest niezwykle ważnym elementem zarządzania stroną internetową. Odpowiednio skonfigurowany, pozwala nam kontrolować, które sekcje naszej strony są dostępne dla robotów wyszukiwarek, co ma bezpośredni wpływ na to, jak nasza strona jest indeksowana i jak jest widoczna w wynikach wyszukiwania. Zrozumienie, jak zarządzać tym plikiem i jak rozwiązywać problemy z blokadą URL, jest kluczowe dla skutecznego SEO.

Oceń tekst

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ