Strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt – co to znaczy?

Strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt

Mimo że strona jest zablokowana przez plik robots.txt na witrynie, została zindeksowana. Google zwykle stosuje się do dyrektyw zawartych w pliku robots.txt, jednak blokada ta nie jest skuteczna, jeżeli inna osoba utworzy link prowadzący do tej strony.

Google nie wykona żądania skanowania strony ani jej nie przeskanuje, ale ma możliwość jej zaindeksowania, bazując na informacjach pochodzących z innej strony, na której znajduje się link prowadzący do niej. W konsekwencji plik robots.txt sprawia, że każdy fragment zablokowanej strony, który pojawia się w wynikach wyszukiwania Google, zawiera bardzo ograniczoną ilość treści.

Jak działają roboty wyszukiwarek?

Roboty wyszukiwarek, zwane również botami, to programy, które przeglądają Internet, gromadząc informacje o stronach internetowych. Te boty są odpowiedzialne za indeksowanie stron, co oznacza, że dodają je do bazy danych wyszukiwarki. Kiedy użytkownik wpisze zapytanie w wyszukiwarkę, wyniki są pobierane z tej bazy danych.

Co to jest plik robots.txt?

Plik robots.txt to plik umieszczony w głównym katalogu strony internetowej, który informuje roboty wyszukiwarek, które części strony mogą lub nie mogą indeksować. Plik ten jest kluczowym elementem dobrej praktyki SEO, ponieważ pozwala kontrolować, jak strona jest widziana i indeksowana przez wyszukiwarki.

Co oznacza, że strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt?

Kiedy Google zwraca komunikat, że strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt, oznacza to, że Googlebot znalazł i zaindeksował stronę, ale nie mógł jej przeczytać, ponieważ plik robots.txt strony zabrania mu to. To może być problematyczne, ponieważ choć strona jest w indeksie Google, jej zawartość nie jest w pełni dostępna dla Google, co może wpłynąć na jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jak zaradzić sytuacji, gdy strona jest zablokowana przez plik robots.txt?

Jeśli zauważysz, że Twoja strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt, najpierw sprawdź swój plik robots.txt. Upewnij się, że nie blokuje on niepotrzebnie żadnych stron lub sekcji strony, które powinny być dostępne dla robotów wyszukiwarek. Jeśli plik jest prawidłowo skonfigurowany, ale problem nadal występuje, może to oznaczać, że Googlebot omyłkowo zinterpretował zawartość pliku. W takim przypadku, powinieneś zgłosić problem do Google przez Narzędzia dla webmasterów.

Zrozumienie pliku robots.txt

Często nieświadomie blokujemy pewne sekcje naszej strony, co prowadzi do błędów indeksowania. Kluczowe jest zrozumienie, jak czytać i edytować plik robots.txt, aby uniknąć takich problemów. Plik ten składa się z dyrektyw "Disallow" i "Allow", które wskazują robotom, które strony mają być skanowane, a które nie.

Jak edytować plik robots.txt?

Edycja pliku robots.txt jest prosta, ale wymaga ostrożności. Błąd w pliku robots.txt może prowadzić do niechcianego blokowania istotnych stron. W większości przypadków, plik ten można edytować bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego Twojej strony internetowej.

Oceń tekst

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ