Nie wiesz jak zacząć z WordPressem? Poradnik 2021

Aby zaczać pracę z WordPressem potrzebna jest domena oraz hosting. Następnie trzeba pobrać pliki z strony wordpress.org i zainstalować WordPressa na serwerze aby zacząć korzystać z jego możliwości. Chcesz zacząć przygodę z WordPressem? Przeczytaj mój poradnik.
Nie wiesz jak zacząć z WordPressem? Poradnik 2021
Wszędzie słyszysz o WordPressie i stronach na nim, ale nie wiesz o co chodzi i co to tak właściwie jest? Bez obaw! Przygotuj się na solidną dawkę wiedzy!

WordPress to system zarządzania treścią, czyli CMS, dzięki któremu stworzysz swoją pierwszą stronę internetową, blog, a nawet aplikację bez znajomości programowania i kodowania. 

Piękne projekty graficzne, potęga dostępnych funkcji i wolność nieskrępowanej kreacji. WordPress jest równie bezcenny co bezpłatny. Takie informacje otrzymamy, gdy wejdziemy na oficjalną stronę WordPressa – https://pl.wordpress.org/

Używany przez najlepszych - Ponad 60 milionów ludzi wybrało WordPressa do stworzenia strony internetowej. 

39% sieci działa na WordPressie – od blogów hobbystycznych po największe portale informacyjne. Dlaczego? Główną zaletą CMS WordPress jest szybka i łatwa instalacja, łatwość w obsłudze, dostęp do ponad 55 000 wtyczek, aby dostosować witrynę do swoich potrzeb. 

Dlatego już teraz wiesz dlaczego tyle szumu wokół niego, skoro prawie co druga strona jest na WordPressie. Teraz i Ty chcesz mieć stronę opartą o ten system albo dowiedzieć się więcej na jego temat? Zapraszam do przeczytania mojego poranika.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że WordPress to platforma, która służy do blogowania. Dlatego wyprowadzając ich z błędu warto wspomnieć, że WordPress powstał jako narzędzie do blogowania, ale obecnie jest potężną platformą do tworzenia stron i sklepów internetowych. Oczywiście możemy go również używać dla stron blogowych, gdyż po to został stworzony.

Jak wspomniałem na początku WordPress to rozbudowany system zarządzania treścią (CMS) który pozwoli Ci stworzyć stronę internetową, sklep internetowy oraz bloga bez wiedzy programistycznej i informatycznej.

Oprogramowanie WordPress dostępne jest w języku polskim więc nie powinno Ci sprawić żadnych problemów!

Nie ważne czy miałeś kiedyś do czynienia z tworzeniem stron internetowych. Korzystając z WordPressa bez problemu stworzysz swoją pierwszą stronę internetową. Wystarczy przejść kilka etapów, przez które poprowadzę Cię krok po kroku.

Różnica między wordpress.org a wordpress.com

WordPress.org –  darmowe oprogramowanie na zasadach Open Source. Aby CMS WordPress działał trzeba go pobrać z oficjalnej strony i zainstalować na serwerze.

WordPress.com – płatna ale gotowa do użycia platforma, która służy do blogowania, rzadziej do tworzenia strony internetowej. Musimy wybrać jeden z czterech pakietów, który wiąże się z stałą miesięczną opłatą.

W tym poradniku skupiamy się na darmowym oprogramowaniu z strony wordpress.org, dzięki któremu możemy stworzyć stronę WordPress za darmo.

WordPress jak zacząć? Poradnik dla początkujących krok po kroku

Chcesz zacząć swoją przygodę z WordPressem ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Zobacz jakie kroki należy wykonać, aby mieć swoją stronę na WordPressie.

#1 Wybierz nazwę domeny

Rozpoczynając przygodę z WordPressem musisz mieć pomysł na nazwę swojej strony internetowej, czyli adres www. Gdy wymyślisz swój adres strony internetowej sprawdź czy jest dostępny, a następnie zarejestruj swoją domenę.

Dla przykładu – moją domeną jest adres: laskowskikamil.pl

#2 Wybierz hosting pod WordPressa

Aby strona internetowa mogła działać zarówno w dzień jak i nocy niezbędny jest hosting, a więc przestrzeń dyskowa, która jest dostępna 24 godziny na dobę. Zakup hostingu to nic innego jak wykupienie serwera, na którym będą przechowywane wszystkie pliki naszej strony internetowej.

Nasz hosting łączymy z domeną – a więc po wpisaniu np. adresu twojafirma.pl system wysyła informację do serwera i ten ładuje pliki umieszczone na naszym hostingu.

Zobacz mój wpis na blogu jaki hosting pod WordPressa wybrać aby nie przepłacić i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Moja rada: warto aby hosting i domena była u tej samej firmy, bo to ułatwi instalację i zarządzenie.

#3 Zainstaluj WordPressa

Korzystając z oferty hostingów o której pisałem powyżej instalacja WordPressa odbywa się za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy wejść w panel zarządzania hostingiem, wybrać naszą domenę i zainstalować WordPressa. Poniżej pokazuję jak zainstalować WordPressa korzystając z oferty firmy Dhosting.

Nawet jeśli nie masz doświadczenia, to instalacja WordPressa nie powinna zająć Ci więcej niż 30 minut.

Odtwórz wideo

#4 Zaloguj się do WordPressa

Aby zarządzać stroną na WordPress należy się do niej zalogować. Po zalogowaniu przejdziemy do panelu zarządzania naszą stroną internetową, gdzie możemy edytować stronę, dodawać wtyczki i inne funkcjonalności.

Jeśli mamy zainstalowanego WordPressa na naszym hostingu to aby zalogować się do WordPressa wystarczy dodać /wp-admin/ po adresie naszej strony internetowej.

Dla przykładu: www.adres.pl/wp-admin/

Jeśli z jakiegoś powodu logowanie sprawi Ci trudność to zapraszam do mojego wpisu jak zalogować się do WordPressa

#5 Kokpit WordPressa - czyli zarządzenie stroną

WordPress oferuje nam mnóstwo możliwości z których możemy korzystać zarządzając swoją stroną internetową. Na początku ta ilość może wydawać się przytłaczająca ale z biegiem czasu, gdy zaczniemy korzystać z każdej możliwości stwierdzimy, że zarządzanie stroną na WordPressie jest proste. W kokpicie WordPressa mamy takie zakładki jak:

  • wpisy – miejsce gdzie możemy tworzyć posty na bloga, dodawać kategorie wpisów i tagi
  • strony – miejsce gdzie możemy dodawać, edytować i usuwać stworzone strony internetowe, takie jak np. zakładka o firmie, kontakt
  • media – w tej zakładce możemy dodawać multimedia do naszej strony internetowej, takie jak zdjęcia czy filmy z których będziemy korzystać w trakcie tworzenia strony
  • komentarze – sekcja zarządzania komentarzami, które zostały dodane do naszych postów przez innych użytkowników
  • wygląd – w tym miejscu możemy zarządzać naszym motywem, zmieniać go i dodawać nowe szablony strony internetowej
  • wtyczki – tutaj dodamy i zainstalujemy wtyczki do naszego WordPressa korzystając z bazy ponad 50 000 gotowych wtyczek
  • użytkownicy – ta zakładka pozwala zarządzać użytkownikami, dodawać nowe osoby do administracji stroną, edytować uprawnienia użytkowników
  • ustawienia – tutaj możemy edytować podstawowe ustawienia naszego WordPressa, wybrać stronę główną i blog, określić w jaki sposób ma być wyświetlana data, struktura adresów url i wiele więcej

Oceń tekst

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie ocenił

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Darmowy kurs SEO

Darmowy kurs SEO to 6 solidnych lekcji, które nauczą Cię podstaw pozycjonowania strony internetowej. Poznasz fundamenty SEO, które pozwolą Ci zwiększyć widoczność strony i poprawić jej pozycje.

Czego nauczy Cię darmowy kurs SEO
Zapisz się na darmowy kurs SEO

Dołącz do prawie 500 osób, które już poprawiają SEO swojej strony.

Wypełnij formularz, aby przejść do kursu.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej strony?

Zamów bezpłatną wycenę

/ CZEKAM NA WIADOMOŚĆ